Stadnina koni kabardyńskich
jesteśmy kameralnym ośrodkiem jeździeckim oferującym możliwość zwiedzania z siodła najpiękniejszych zakątków Beskidu Żywieckiego
Rajdy i wycieczki
Na chwilę obecną staramy się o afiliacje przy GTJ.PTTK. Organizujemy rajdy i wycieczki w trudnym terenie górskim ( drugie góry pod względem wysokości w Polsce), dostosowując ich poziom do umiejętności uczestników. Jazdy prowadzą Przodownicy Górskiej Turystyki Jeździeckiej. Nasze konie posiadają licencje turystyczne, używamy wyłącznie rasy kabardyńskiej. Koń kabardyński to górski koń pochodzący z Kaukazu. Jest bardzo wytrzymały i niewymagający. To rasa świadomie wybrana ze względu na teren w którym się znajdujemy i jeździmy.
Oferta
– Rajdy gwieździste 2-7 dni
– Rajdy dwudniowe – sobota, niedziela
– Wyjazdy całodniowe
– Wycieczki parogodzinne
– Przygotowanie do jazdy w terenie ( lekcje dla początkujących)
– Posiadamy możliwość zakwaterowania ( do 6 osób) wraz z wyżywieniem.
Jesteśmy również otwarci na różne inne propozycje i pomysły typu wczasy w siodle czy obozy konne dla młodzieży.
Hodowla koni kabardyńskich
Ideą przewodnią hodowli jest nacisk na użytkowość. Celem- koń pracujący, służący
człowiekowi jako środek transportu.
Tego typu podejście, ale nie tyko skłoniło nas do wyboru rasy kabardyńskiej. Kabardyńce to górskie konie pochodzące z Kaukazu. Są to konie długodojrzewające, niezwykle wytrzymałe, odporne na choroby i małowymagające. Mają mocne kopyta i zrównoważoną psychikę. Chcąc nie tylko zachować, ale również rozwijać te cechy, hodowlę prowadzimy w warunkach górskich, w systemie bezstajennym- tabunowym przez cały rok. Tego typu chów ma same zalety, konie są zahartowane, dobrze umięśnione, poprzez ciągły ruch wyrabiają dobrą motorykę, mocne ścięgna i kopyta. Żyjąc cały czas w stadzie rozwijają inteligencję oraz psychikę w sposób właściwy i optymalny. Naszych koni nie karmimy paszami treściwymi, jedynie podczas kilkudniowej ciężkiej pracy dostają niewielkie ilości owsa. Nie stosujemy żadnych ulepszaczy, sztucznych karm, derek itp. Staramy się stworzyć warunki jak najbardziej naturalne.
Ktoś kiedyś powiedział, że dzisiejszy człowiek jest już tak bardzo zniewolony, że nie jest w stanie wyobrazić sobie wolności dla swoich zwierząt. Nasze klacze wyźrebiają się pod gołym niebem zgodnie z własnym zegarem biologicznym. Źrebięta imprintingujemy. Pierwsze wyjazdy w bardzo trudny teren robimy z nimi po paru dniach życia. Kiedy mają 3-4 miesiące uczestniczą już w rajdach. Koni staramy się nie podkuwać, niestety nie jest to do końca możilwe ze względu na kamienisty i często skalisty teren beskidu żywieckiego i śląskiego w którym się poruszamy.
Prowadząc jakąkolwiek hodowlę dobrze jest mieć zdefiniowane własne podejście i uświadomić sobie rolę czynnika ludzkiego, która powinna być podstawą wszelkich naszych działań. Osobiście staramy się kierować zdrowym rozsądkiem, a więc bardziej rozumem niż uczuciami, jednak nie bagatelizujemy roli intuicji. Jesteśmy świadomi kluczowej roli selekcji przy powstawaniu doskonałych walorów użytkowych poszczególnych ras koni. Tam gdzie nie ma selekcji musi nastąpić regres. Jakość ogólna dzisiejszych zwierząt hodowlanych jest odzwierciedleniem cywilizacji w której przyszło nam żyć.
W przeszłości kilkukrotnie spotykaliśmy się z sytuacjami, kiedy ludzie szukając mitycznego staropolskiego konia, często małopolaka w starym typie natrafiali na kabardyńce. Podobnie było z nami. Jeszcze jednym ważnym argumentem przy wyborze tej rasy był wątek historyczny. Polska szlachta w XVI i XVII wieku sprowadzała te konie z Kaukazu i bardzo je sobie ceniła, tak więc ma swoje miejsce kabardyniec w historii naszego kraju. Można powiedzieć, że w jakimś stopniu symbolizuje wschodni aspekt naszej duszy ,dla mnie osobiście bardzo ważny, jednak często nieuświadomiony i niewiedzieć dlaczego skrzętnie ukrywany…
Zapraszamy do kontaktu w sprawie koni.
Piotr