Użytkowa hodowla
ogara polskiego z Laborówki
O hodowli
Użytkowa hodowla ogara polskiego z Laborówki to przedsięwzięcie niekomercyjne, stanowiące nasz własny wkład w zachowanie walorów użytkowych tego rodzimej rasy psa myśliwskiego.
Naszą aktywność uważamy więc za wkład w ochronę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Przy czym, tym dziedzictwem nie jest pies sam sobie, ze swoim wyglądem, tylko jego aktywność podczas pracy na polowaniu. Częścią tradycji jest polowanie z ogarem , a nie samo istnienie ogara, ponieważ do tego został stworzony i umiejętnie selekcjonowany. Pracę tą wykonali dla nas, nasi Przodkowie i poprzednicy za co należy im się szacunek.
Pies niepolujący jest swoistym substytutem , tak naprawdę tylko i wyłącznie atrapą psa. To o czym mowa doskonale rozumieją ludzie , którzy pracują ze swoimi psami na co dzień, podczas polowań. Doświadczają oni swoistej „interakcji międzygatunkowej” i radości, pełnej radości z posiadania psa. Tylko i wyłącznie pies pracujący może zapewnić tego typu przeżycia. Wiele osób opisując swoje przygody z psami porównuje je do stanów wręcz mistycznych. Argumentem przemawiającym w obronie „takiego nadużycia” jest spojrzenie na polowanie jako kontakt z prawdziwą Tradycją. Bo czym jest polowanie samo w sobie? Jest współuczestnictwem człowieka w świecie przyrody, a więc nie bierną obserwacją, rozmawianiem o niej często bez jakiejkolwiek wiedzy, czy chodzeniem do lasu. Polowanie w przypadku ludzi o mocnym i dobrze uformowanym fundamencie moralnym, zintegrowanych wewnętrznie jest najwspanialszym hołdem dla świata przyrody i prawdziwą miłością do niej. Dzieje się tak dlatego, ponieważ myśliwy dotyka jej niezmiennych praw nadanych przez Boga. Dotyka więc prawdy, także tej ukrytej w aspekcie śmierci. W ten sposób staje w opozycji do inżynierii społecznej i staje się nie tylko w przenośni, ale również w sensie dosłownym wrogiem świata. Tym samym jest miły Stwórcy.
Patrząc przez taki pryzmat, zdecydowaliśmy, że będziemy robili wszystko, żeby nasze psy trafiały w ręce ludzi świadomych, umiejących wykorzystać ich potencjał, a więc myśliwych. Często jest tak, że bardzo dobre psy trafiają do słabych menerów i się marnują, czasem jest tak, że słaby pies trafia do pasjonaty i staje się bardzo dobry. Dopiero para człowiek- zwierzę jest skuteczna. Sam człowiek bez psa niewiele zrobi i pies bez człowieka również. Największą radością dla mnie jako hodowcy jest zawsze i niezmiennie to, że psy wychodzące z pod mojej ręki, służąc przynoszą radość swoim właścicielom. Wtedy wiem, że to co robię ma sens.
Nasze psy
Łyska bazylowa sfora
Od Łyski zaczęła się przygoda z ogarami, czy raczej „eksperyment”, który zakończył się sukcesem. Łyska jest przykładem wszechstronnie wyszkolonego psa. Przede wszystkim jest wybitnym tropowcem. Był okres, kiedy miałem ambicję rywalizować z najlepszymi posokowcami. To Łyska i jej praca była inspiracją do utworzenia hasła przewodniego pierwszych w historii warsztatów użytkowych dla ogarów polskich, organizowanych przez SMGP – ” Ogar polski alternatywą dla posokowca”. Z psem w końcowej fazie szkolenia przechodziłem ścieżki 2- 2.5 km. po 50 godzinach z tropami zwodniczymi, powracającymi itd. Ścieżki robiłem i na farbie i na rapetach. Znalazła sporo postrzałków. Była i jest sporo używana do polowań z podchodu. Potrafi w ciszy iść 0.5m za przewodnikiem. W łowisku często znajdowałem zwierzynę ” czytając psa”. Tak podchodziliśmy dziki czy sarny.
Z racji niewystarczającej ilości prac na naturalnych postrzałkach ( moja przeprowadzka, mit posokowców, również spadek mojego osobistego zaangażowania) Łyska zaczęła pracować w miocie. Na dzień dzisiejszy mogę używać jej w tych trzech aktywnościach. To oczywiście naturalne, że praca w miocie zmniejszyła jej możliwości tropowe, ale i tak oceniam je bardzo wysoko.
Osiągnięcia konkursowe:
13x dypl. 1-go stopnia KT
1x dypl. 2-go stopnia KT
1x dypl. 3-go stopnia KT
2x CPC, niestety z racji wieku nie udało się zrobić czempionatu pracy.
Osiągnięcia wystawowe- Ch.pl
Polowania:
Zbiorówki – 70 ( stan na 21/22)
Aktywny udział przy ochronie kukurydzy.
Pies używany do poszukiwania postrzałków, oraz do polowań z podchodu.
Łyska dała cztery liczne mioty szczeniąt, z których większość poluje.
Kama z Laborówki
Łyska bazylowa sfora+ Lupar zimny trop
Młoda suka, niska i krępa (typ karpacki?)
Duży temperament, dopiero 2 sezony za sobą
Osiągnięcia:
Dypl. 1-go stopnia KT
Polowania:
Ma za sobą 39 zbiorówek (stan na 21/22)
Brała udział w ochronie kukurydzy.
Watra z Laborówki
Łyska bazylowa sfora+ Lupar zimny trop
Młoda suka dobrze rokująca – moja faworytka
Osiągnięcia:
Dypl. 1-go stopnia KT
Dypl. 1 -go stopnia KD ( w naturalnych warunkach)
Suka wolno dojrzewa, ale bardzo stabilnie. Mocna psychika, dobrze radzi sobie z negatywnymi bodźcami. Pies inteligentny, o świetnej orientacji w terenie.
Polowania:
Sezon 21/22 – 44 polowania zbiorowe+ ochrona kukurydzy.
Jak narazie ostrożna przy dzikach, ale szybko robi postępy.
Grzot z Laborówki
Łyska bazylowa sfora + C-dur Krupówka Harta
Obecnie mój najlepszy pies. Typowy pies wyszukujący. Posłuszny, oddany, bardzo dobry charakter. Używany do indywidualnych polowań na dziki, oraz do polowań zbiorowych. Awaryjnie postrzałki. Poluje z nim również na pióro- bażanty.
Osiągnięcia:
Dypl. 1-go stopnia KT
2x dypl. 1-go stopnia KD ( w nat. warunkach)
Wystawy- Ch.pl
Polowania:
Zbiorówki- 155 ( stan na 21/22)
Aktywna ochrona pól.
Polowania indywidualne na dziki- aktywnie od początku sezonu polowania z psami do końca.
Rocznie ok. 5 pol. na bażanty.
Kantor z Laborówki
Łyska bazylowa sfora + Lupar zimny trop
Samiec alfa. Pies trudny w prowadzeniu. Świetny i twardy charakter – jakby żywcem przeniesiony ze starych dobrych czasów. Poprzedni właściciele z powodu braku doświadczenia i” zbyt liberalnych naleciałości cywilizacyjnych” nie radzili sobie z nim. Tak wrócił do hodowli, gdzie przeszedł proces intensywnej resocjalizacji ( poprawkę zaliczył u Edka Hałdysza). Na dziś zna już swoje miejsce w szeregu, dzięki czemu świat stał się dla niego miejscem przyjaznym i pełnym harmonii. Pies w grupie z innymi, pomimo swojego temperamentu nie nadużywa swojej siły, nocami pilnuje gospodarstwa przed wilkami.
Osiągnięcia:
Dypl. 1-go stopnia KT
Dypl. 1- go stopnia KD ( w nat. warunkach)
Polowania:
Zbiorówki-52 ( stan 21/22)
Aktywna ochrona kukurydzy.
Ilości polowań psów od lat archiwizuje więc mogę podawać konkretne liczby.
W/w psy to psy, które świadomie wybrałem do polowań i dalszej hodowli. Kilka odrzuciłem ze względu na niewystarczające dla mnie walory użytkowe.